Piec na pellet – czym się charakteryzuje?

Pellet to wysoce kaloryczny granulat przeznaczony na opał, który wytwarzany jest z trocin, wiórów czy zrębek. Pod wpływem wysokiego ciśnienia materiał jest sprasowany do postaci niewielkich granulek. Pellet uważany jest za ekologiczny opał, którym można naprawdę solidnie ogrzać wnętrza domu jednorodzinnego, a przy tym nie brudzi kotłowni i wytwarza niewielką ilość popiołu.

Kocioł na pellet

Producenci kotłów na pellet wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów, oferując produkt wysokiej jakości. Wiele kotłów jest dwufunkcyjnych, pozwalając na spalanie zarówno pelletu, jak i ekogroszku. Zwykle posiadają one zbiornik paliwa i automatyczny podajnik, przez co piece są praktycznie bezobsługowe. Pellet to materiał, którym z powodzeniem można również palić w piecach przeznaczonych do biomasy. Większość oferowanych kotłów jest jednofunkcyjnych, w celu ogrzewania wody użytkowej konieczne jest dokupienie zasobnika c.w.u.

Ile kosztuje ogrzewanie domu pelletem?

Ogrzewanie domu pelletem jest droższe niż w przypadku węgla czy drewna, jednak szczególnie w dużych miastach odchodzi się od tego typu ogrzewania, które nie jest ekologiczne i przyczynia się do powstawania smogu. Koszty są natomiast podobne do ogrzewania domu gazem. Pellet kupuje się zapakowany w workach i tona tego materiału kosztuje od 600 do 1000 złotych. Rozbieżności cen zależą od pochodzenia materiału oraz od tego, jakie drewno zostało wykorzystane do wytworzenia pelletu. Często można trafić na atrakcyjne promocje, podczas których ceny pelletu dobrego gatunku znacznie spadają.

Be the first to comment

Leave a comment

Your email address will not be published.


*